Description
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Manufacturer | amd |
| Series | 82BF Lenovo E41 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 2 Centimeters |
| Item Width | 23.4 Centimeters |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Product Dimensions | 33.3 x 23.4 x 2 cm; 1.8 kg |
| Batteries | 1 AAA batteries required. (included) |
| Item model number | E41-45 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | AMD A6 |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 4 GB |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | HDD |
| Hard Drive Interface | eSATA |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11n |
| Wattage | 4.9 Watt Hours |
| Power Source | Battery Powered |
| Operating System | DOS |
| Average Battery Life (in hours) | 4 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 5 Watt Hours |
| Lithium Battery Weight | 1 Grams |
| Number of Lithium Ion Cells | 2 |
| Manufacturer | amd |
| Item Weight | 1 kg 800 g |




