Description
| Standing screen display size | 14 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Max Screen Resolution | 1920×1080 Pixels |
| Processor | 2.5 GHz core_i5 |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Drive | SSD |
| Chipset Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Average Battery Life (in hours) | 12.5 Hours |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | ThinkPad T470s |
| Item model number | 20HGS43100 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Item Weight | 4.84 pounds |
| Product Dimensions | 18.5 x 11.81 x 3.15 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 18.5 x 11.81 x 3.15 inches |
| Color | Black |
| Processor Brand | Intel |
| Number of Processors | 2 |
| Computer Memory Type | Unknown |
| Flash Memory Size | 256 |
| Hard Drive Interface | SATA 16 GB/s |
| Power Source | Battery Powered |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |













