Description
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Manufacturer | intel |
| Series | ThinkPad T490s |
| Colour | Black |
| Form Factor | Notebook |
| Item Height | 3.23 Inches |
| Item Width | 11.81 Inches |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Product Dimensions | 44.4 x 30 x 8.2 cm; 1.35 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 20NX003AUS |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 1.6 GHz |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Voltage | 1 Volts |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 650 Watt Hours |
| Lithium Battery Weight | 5 Grams |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Manufacturer | intel |
| Item Weight | 1 kg 350 g |







