Description
| Brand | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | intel |
| Series | Latitude 5500 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 12 Inches |
| Item Width | 10 Inches |
| Standing screen display size | 15.4 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Product Dimensions | 38.1 x 25.4 x 30.48 cm; 1 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion battery. |
| Item model number | P2MT0 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Clock Speed | 1.6 GHz |
| Hard Drive Size | 128 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | eSATA |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Voltage | 15 Volts |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Power Source | Battery Powered |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 62.2 Watt Hours |
| Lithium Battery Weight | 5 Grams |
| Number of Lithium Ion Cells | 2 |
| Included Components | Product |
| Manufacturer | intel |
| Item Weight | 1 kg |








