Description
| Brand | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | intel |
| Series | Latitude 5290 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Convertible |
| Item Height | 0.4 Inches |
| Item Width | 8.2 Inches |
| Standing screen display size | 12.3 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1280 pixels |
| Resolution | 1920×1280 Pixels |
| Product Dimensions | 29.21 x 20.83 x 1.02 cm; 1.62 kg |
| Batteries | 1 9V battery |
| Item model number | 5290_2IN1-3430 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | LPDDR3 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | eSATA |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Audio Details | Speakers |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Voltage | 240 Volts |
| Wattage | 15 Watts |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 650 Watt Hours |
| Lithium Battery Weight | 3 Grams |
| Manufacturer | intel |
| Item Weight | 1 kg 620 g |








