Description
| Standing screen display size | 14 Inches |
|---|---|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Max Screen Resolution | 1920×1080 |
| Processor | 2.8 GHz intel_core_i7_1165g7 |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Hard Drive | 256 GB SSD |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Chipset Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Average Battery Life (in hours) | 5 Hours |
| Brand | Dell |
|---|---|
| Series | Dell Latitude 7420 Laptop |
| Item model number | Dell Latitude 7420 |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Item Weight | 2.66 pounds |
| Product Dimensions | 12.7 x 8.4 x 0.76 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 12.7 x 8.4 x 0.76 inches |
| Color | Black |
| Processor Brand | Intel |
| Number of Processors | 4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Optical Drive Type | NO DVD |
| Power Source | AC & Battery |
| Voltage | 15 Volts |
| Batteries | 1 Lithium Ion battery |








