Description
| Brandde | Dell |
|---|---|
| Manufacturer | Dell |
| Series | Laptop |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Package Dimensions | 45.2 x 28 x 9.7 cm; 1.55 kg |
| Batteries | 1 Nonstandard Battery batteries required. |
| Item model number | 5410 i5 8th Gen |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Optical Drive Type | CD-R |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Battery Charge Time (in hours) | 3 Hours |
| Average Battery Standby Life (in hours) | 5 Hours |
| Average Battery Life (in hours) | 2 Hours |
| Lithium Battery Energy Content | 57 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Cord |
| Manufacturer | Laptop |
| Item Weight | 1 kg 550 g |







